Եռակցման ոլորտում կրթությունն ու էներգաարդյունավետությունը նպաստում են հմուտ աշխատուժի զարգացմանը Հայաստանում
Նկարագրություն՝ Hayk Shekoyan, a welding student at Vanadzor State Vocational School № 1 named after K. Gharakeshishyan. /
Հայկ Շեկոյան, Վանաձորի Կ. Ղարաքեշիշյանի անվան N 1 արհեստագործական պետական ուսումնարանի եռակցման բաժնի ուսանող։
ՊԳԿ-ն նախաձեռնել է Հայաստանում եռակցման ոլորտում կրթությունը բարելավելու նախաձեռնություն։
Միավորված ազգերի կազմակերպության պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը (ՊԳԿ) նախաձեռնել է Հայաստանում եռակցման ոլորտում կրթությունը բարելավելու նախաձեռնություն։
Այս նախաձեռնությունը հանդիսանում է ի «Հայաստանում անտառների դիմակայության բարձրացում՝ մեղմացման միջոցառումների շնորհիվ հարմարեցման և գյուղական վայրերում կանաչ տարածությունների ընդլայնման միջոցով» ծրագրի բաղադրիչներից մեկը: Ծրագիրն իրականացվում է ՊԳԿ-ի և ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» ՊՀ-ի կողմից: Ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի, ՊԳԿ-ի, Ավստրիական զարգացման գործակալության, Բնության համաշխարհային հիմնադրամի և Բոլցանո ինքնավարնահանգի (Իտալիա) ֆինանսավորմամբ։ Ծրագրին զգալի ծավալի ֆինանսավորում է տրամադրում Հայաստանի կառավարությունը։
Նախաձեռնության նպատակն է լրացնել եռակցման մասնագիտության հմտությունների բացը Լոռու և Սյունիքի մարզերում մասնագիտական կրթության և ուսուցման (ՄԿՈՒ) հաստատությունների ուժեղացման միջոցով: Հաշվի առնելով աշխատաշուկայի զարգացող պահանջները՝ դասընթացը կենտրոնանում է ձգտող եռակցողներին ժամանակակից հմտություններով հագեցնելու և էներգաարդյունավետ արտադրության մեթոդների խթանման վրա, ներառյալ փայտի վառարանների արտադրությունը:
Նկարագրություն՝ Դասընթացը միտված է ձգտող եռակցողներին տալ ժամանակակից հմտություններ և խթանել էներգաարդյունավետ արտադրության մեթոդները:
Այս վառարանները կարտադրվեն տեղում, այնուհետև կբաշխվեն սոցիալապես անապահով խմբերին՝ որպես ծրագրի ավելի լայն բնապահպանական և սոցիալական նպատակների մաս: Այս ջանքերին աջակցելու համար ՄԿՈՒ երեք հաստատություններ՝ Վանաձորի Կ. Ղարաքեշիշյանի անվան թիվ 1 պետական արհեստագործական ուսումնարանը, Ալավերդու պետական արհեստագործական ուսումնարանը (ՊԱԿ) և Քաջարանի արհեստագործական պետական ուսումնարանը (ՊԱԿ) ստացել են եռակցման ժամանակակից նյութեր, անվտանգության սարքավորումներ, աշխատանքային հագուստ, էլեկտրական գործիքներ և այլ անհրաժեշտ ռեսուրսներ։ Այս սարքավորումը գործնական ուսուցման հետ համատեղ ապահովում է ուսանողներին գործնական փորձ ձեռք բերելու և Հայաստանի աշխատուժի նոր պահանջներին համապատասխանող հմտությունների զարգացում: Բացի այդ, ուսումնական ծրագիրը թարմացվել է՝ արտացոլելու ոլորտի չափանիշներն ու շուկայի պահանջները, մոտեցում, որն ապահովում է ուսանողների լավ պատրաստվածությունը աշխատանքի հնարավորությունների համար: Նախաձեռնության հիմնական բաղադրիչը քառօրյա գործնական ուսուցման ծրագիրն էր եռակցման ուսանողների համար, որտեղ ներկայացված էին ոլորտի փորձառու մասնագետների առաջնորդությունը: Այս դասընթացը ուսանողներին տրամադրեց ծանոթություն ոլորտի լավագույն փորձին և ընդլայնեց նրանց աշխատունակությունը արագ փոփոխվող աշխատաշուկայում:
Նկարագրություն՝ Վանաձորի Կ.Ղարաքեշիշյանի անվան թիվ 1 պետական արհեստագործական ուսումնարանում եռակցման վարպետ։
Վանաձորի թիվ 1 պետական արհեստագործական ուսումնարանում տրամադրվող սարքավորումների հանձնման միջոցառման ժամանակ եռակցման բաժնի ուսանող Հայկ Շեկոյանը կիսվեց իր ոգևորությամբ՝ ասելով. «Այս աջակցությունը մեզ համար աներևակայելի արժեքավոր է: Դա ոչ միայն գործիքներ և սարքավորումներ ստանալու մասին է, այլ նաև հմուտ մենթորներից սովորելու և զարգացման հնարավորություն ստանալու մասին է: Վստահ եմ, որ այս դասընթացը կօգնի ինձ դառնալ պրոֆեսիոնալ զոդող և կնպաստի իմ քաղաքի զարգացմանը»:
Ամրապնդելով տեխնիկական կրթությունը և համապատասխանեցնելով մասնագիտական ուսուցումն աշխատաշուկայի պահանջներին՝ ՊԳԿ-ի նախաձեռնությունը նպաստում է Հայաստանի աշխատուժի կայուն զարգացմանը: Քանի որ տեխնոլոգիաները վերափոխում են արդյունաբերությունները, հմտությունների զարգացումը և կրթության մեջ ներդրումները կարևոր են երիտասարդ մասնագետներին ապագային նախապատրաստելու համար՝ ապահովելով նրանց պատրաստակամությունը խթանելու իրենց համայնքներում տնտեսական և բնապահպանական ճկունությունը։